۰

انتظارات از آینده کاشی و سرامیک بورسی

آیا سهام کاشی و سرامیک افزایش سرمایه میدهند

 انتظارات از آینده کاشی و سرامیک بورسی + عامل رونق

لیدرهای گروه کاشی و سرامیک کدام نمادها هستند

 

با بررسی صورت های مالی کاشی و سرامیک اکنون اما بسیاری معتقدند این صنعت در صورت تایید مجوز افزایش سرمایه با توجه به انتظارات از آینده این صنایع رونق خاصی خواهد داشت.

 

صنعت کاشی و سرامیک اگرچه سهم ناچیزی از بازار سهام را به خود اختصاص داده است، اما شرکت‌های تولید‌کننده کاشی و سرامیک در بازار سهام همواره به‌عنوان سهامی که امکان رشد دارند شناخته می‌شوند. این صنعت با هشت نماد فعال در سال‌های اخیر توانسته سهم خود را از بازار‌های داخلی و البته صادراتی افزایش دهد. شاخص کل گروه کاشی و سرامیک در آخرین روز کاری سال گذشته ۲۸۶۷۴ واحد را به ثبت رساند و با رشد در طول سال جاری به رقم ۴۸۵۵۴ واحد رسیده است.

صنایع کاشی و سرامیک نیز همراه با دیگر صنایع بورس روندی کاملا صعودی را طی کرده اما در هفته اخیر این روند متوقف و نزولی شده است. هفته‌ای که همراه با اعلام خبر افزایش نرخ محصولات این شرکت‌ها بوده است.

 

مجوز افزایش قیمت و افزایش حاشیه سود

هفته گذشته بود که انجمن صنفی تولید‌کنندگان کاشی و سرامیک در نامه‌ای به مدیران عامل تولید‌کننده کاشی و سرامیک از مجوز افزایش قیمت محصولات این کارخانه‌ها تا سقف ۲۰ درصد خبر داد.

در این نامه آمده است: «با توجه به اینکه کلیه متغیرهای تأثیرگذار در قیمت تمام شده تولید اعم از قیمت مواد اولیه نظیر مواد معدنی گلوله‌های سرامیکی، زیرکونیوم، جوهر چاپ، کارتن و هزینه‌های سربار و دستمزد و همچنین هزینه خدمات از جمله کرایه حمل و نقل و به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و این روند همچنان ادامه دارد، همچنین افزایش شدید نرخ ارز علاوه بر تاثیر‌گذاری در طیف وسیعی از کالاها و خدمات، به‌طور مستقیم باعث افزایش قیمت مواد اولیه، قطعات و ملزومات وارداتی مورد نیاز واحدهای تولیدی شده است.

همچنین با توجه به اهمیت حمل و نقل در صنعت کاشی و سرامیک و به‌خصوص جابه‌جایی و انتقال مواد از معادن به کارخانجات و همچنین حمل محصولات به مراکز توزیع، فروش و مرزهای کشور جهت صادرات، تاثیر بسزایی در افزایش بهای تمام شده محصولات دارد.»

در ادامه این نامه آمده است: «بر این اساس با توجه به توضیحات فوق، هیات‌مدیره انجمن بر این باور است که با در نظر گرفتن افزایش شدید قیمت عوامل تولید، اگر چنانچه در استراتژی فروش محصولات و به‌روزرسانی قیمت‌ها به موازات افزایش هزینه‌های تولید اقدام نشود، شرکت‌ها برای ادامه فعالیت خود با چالش‌های جدی مواجه خواهند شد،

بنابراین هیات‌مدیره انجمن پس از بررسی موضوع و با در نظر گرفتن افزایش شدید هزینه‌های تولید و همسو با نظر وزارت صمت که افزایش قیمت محصولات واحدهای تولیدی را تا ۲۰ درصد مجاز اعلام کرده است، به شرکت‌ها توصیه می‌‌کند به‌رغم اینکه قیمت تمام شده محصولات به مراتب بیش از ۲۰ درصد افزایش یافته است، بنابراین با در نظر گرفتن وضعیت شرکت و به منظور پیشگیری از ضرر و زیان احتمالی و امکان ادامه فعالیت، تا اطلاع بعدی نسبت به افزایش قیمت فروش محصولات حداکثر تا سقف ۲۰ درصد اقدام کنند.

این نامه به‌رغم طولانی بودن نشان‌دهنده‌ چند عامل اثرگذار بر وضعیت این صنعت در روز‌های اخیر است. افزایش هزینه‌های تولید، مواد اولیه و حمل و نقل به‌عنوان عوامل اساسی در وضعیت بنگاه‌ها شناخته شده است. در عین حال افزایش قیمت‌ها امکان افزایش حاشیه سود این شرکت‌ها را محقق خواهد کرد. بررسی صورت‌های مالی این شرکت‌ها نشان می‌دهد با توجه به تغییرات درآمد و سود خالص شرکت‌ها و تغییرات بهای تمام شده شرکت‌های کاشی و سرامیک، تغییرات حاشیه سود خالص نیز قابل توجه است.

همچنین بررسی حاشیه سود خالص شرکت‌های گروه کاشی و سرامیک نشان می‌دهد، همراه با افزایش درآمدها و افزایش سود خالص شرکت‌های این گروه، حاشیه سود شرکت‌ها نیز افزایش می‌یابد. با این حال بسیاری از فعالان این بخش معتقدند افزایش این قیمت تنها به عنوان پوشش رشد هزینه‌ها، اعمال خواهد شد و با توجه به افزایش حدود ۳۰ درصدی بهای مواد اولیه و افزایش نرخ حقوق و دستمزد کارگران در سال جاری این افزایش قیمت‌ها تنها پوشش‌دهنده زیان‌های افزایش یافته است و نمی‌تواند تاثیری ویژه بر بازدهی شرکت‌ها داشته باشد.

 

موانع صادراتی در روز‌های اخیر

آمار موجود در بخش صادرات بر اساس آنچه انجمن صنفی کاشی و سرامیک منتشر کرده نشان می‌دهد از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۷ مقدار صادرات با شیب ملایمی در مسیر افزایشی قرار دارد. بررسی شرکت‌های این گروه نشان می‌دهد سهم عمده این شرکت‌ها در صادرات در سال ۹۸ از سال ۹۷ بیشتر شده است. پیش‌تر و در دوران اوج شیوع ویروس کرونا بهنام عزیززاده، مدیر انجمن سرامیک ایران اعلام کرده بود با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشورهای مختلف، روند صادرات مختل شده است.

این در حالی است که حدود ۸۰ درصد از صادرات صنعت کاشی و سرامیک به عراق صورت می‌گیرد و مرزهای عراق و سایر مرزهای صادراتی مثل افغانستان و پاکستان و... روی صادرات این محصولات بسته شده بود. گزارش‌های ۲ ماهه و سه ماهه شرکت‌های کاشی و سرامیک نشان می‌دهد صادرات این شرکت‌ها از وضعیت پیشین خارج شده است. این احتمال وجود دارد با فروکش کردن شیوع کرونا و بازگشایی مرز‌ها وضعیت صادراتی این شرکت‌ها بهبود یافته است.

 

عامل اثرگذار ساخت و ساز

رکود ساخت و ساز، چالش‌های موجود در ارتباط با صادرات، نوسانات نرخ ارز، نرخ تورم، کاهش نقدینگی، نرخ تسهیلات بانکی،  منطبق نبودن بازار مصرف داخلی با ظرفیت تولیدی موجود در کشور، رقابت تولیدکنندگان از طریق عدم افزایش نرخ فروش و افزایش دوره وصول مطالبات اثر مهمی بر صنعت کاشی و سرامیک داشته است و به دلیل شرایط مذکور، بسیاری از واحدهای صنعتی اقدام به توقف واحدهای تولید یا استفاده بخشی از ظرفیت تولیدی می‌کنند. رکود حاکم بر ساخت و ساز از اصلی‌ترین عوامل رکود اقتصادی در بازار صنعت کاشی و سرامیک و کاهش تقاضا در بازارهای هدف است.

 

لیدرهای گروه

کلوند: صنایع کاشی و سرامیک الوند در خرداد ماه ۳۰ میلیارد تومان فروش داشته که در قیاس با اردیبهشت ماه افزایش ۴۳ درصدی را نشان می‌دهد.

شرکت در این ماه ۲۳۵ هزار مترمربع کاشی دیواری با نرخ ۳۹ هزار تومان به ازای هر مترمربع فروخته که در نرخ فروش نسبت به ماه قبل تغییر محسوسی نداشته ولی در مقدار فروش با رشد ۳۴ درصدی همراه بوده است.کلوند در ۳ ماه نخست سال جاری در مجموع ۶۲ میلیارد تومان فروش داشته که این عدد در مدت مشابه سال قبل ۴۳ میلیارد تومان بوده است.

کسعدی: شرکت کارخانجات کاشی و سرامیک سعدی طی عملکرد یک ماه منتهی به خرداد 1399 معادل2/ 16میلیارد تومان از محصولات خود را به فروش رسانده که نسبت به دوره یک ماهه مشابه سال قبل 259درصد افزایش یافته است.

«کسعدی» با سرمایه ثبت شده 25میلیارد تومان طی عملکرد 3 ماهه سال مالی منتهی به 30/ 12/ 1399 مبلغ  5/ 25میلیارد تومان درآمد فروش داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل 76درصد رشد داشته است.

کحافظ: شرکت کارخانجات کاشی و سرامیک حافظ طی عملکرد یک ماه منتهی به اردیبهشت ۱۳۹۹ معادل ۱۰ میلیارد تومان از محصولات خود را به فروش رسانده که نسبت به دوره یک ماهه مشابه سال قبل ۱۸۱درصد افزایش یافته است.

«کحافظ» با سرمایه ثبت شده ۱۴۶میلیارد تومان طی عملکرد ۲ ماهه سال مالی منتهی به ۳۰/ ۱۲/ ۱۳۹۹ مبلغ ۵/ ۱۷ میلیارد تومان درآمد فروش داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۲۵ درصد رشد داشته است.

کترام: شرکت تولیدی کاشی تکسرام طی عملکرد یک ماه منتهی به خرداد 1399 معادل5/ 10 میلیارد تومان از محصولات خود را به فروش رسانده که نسبت به دوره یک ماهه مشابه سال قبل 67درصد افزایش یافته است.

«کترام» با سرمایه ثبت شده 4/ 29 میلیارد تومان میلیون ریال طی عملکرد 3 ماهه سال مالی منتهی به 30/ 12/ 1399 مبلغ 3/ 22 میلیارد تومان درآمد فروش داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل 33درصد رشد داشته است.

 

رونق گروه صنعت کاشی در گرو رونق سیمان و مسکن

  • محسن تقی‌نژاد| مدرس و تحلیلگر بازارهای مالی

همواره ملک یکی از گزینه‌های جذاب برای سرمایه‌گذاری در ایران بوده است. صنعت انبوه‌سازی جزو صنایعی است که با رونق آن با صنایع مختلفی چون، سیمان، فلزات، کاشی و سرامیک هم رونق خواهند گرفت. به همین دلیل رکود یا رونق صنعت کاشی و سرامیک به شدت به رکود و رونق صنعت انبوه‌سازی بستگی دارد.

یکی از ویژگی‌های دیگر این صنعت این است که صنعت کاشی و سرامیک به همراه شش صنعت دیگر دارای اولویت در سند ۱۴۰۴ است و قرار گرفتن این صنعت در کنار صنعت بزرگی مثل فولاد در این سند جزو نکات مثبت به حساب می‌آید.

به‌طور کلی رکود یا رونق حاکم بر صنعت انبوه‌سازی تاثیر بسیار زیادی در صنعت کاشی و سرامیک دارد اما عوامل دیگری هم هستند که فعالیت در این صنعت را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند. عواملی مانند ریسک نرخ ارز، چالش‌های موجود در صادرات به دلیل تحریم و کرونا، بازار رقابتی کامل و چند مورد دیگر از مواردی هستند که این صنعت را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار دیگر این صنعت، واردات کاشی‌های لوکس از کشورهای اسپانیا و ایتالیا است که طبق گفته انجمن کاشی و سیمان حجم واردات کاشی و سیمان در سال ۹۷ به ۳۲۰ هزار متر مربع رسید که در مقایسه با سال ۹۶، رشد ۱۴۰ برابری داشته است که شاید دلار ۴۲۰۰ تومانی یکی از دلایل این حجم از واردات در سال ۹۷ بوده باشد.

البته به دلیل رشد قیمت دلار معمولا کاشی‌های لوکس اسپانیایی و ایتالیایی به مراتب گران تر از کاشی‌های ایرانی هستند و این امر باعث شده این کاشی‌ها فقط در ساختمان‌های لوکس به کار روند.

در این صنعت ۸ نماد فعال دیده می‌شود: کاشی‌ و سرامیک‌ حافظ‌ (کحافظ)، کاشی تکسرام‌ (کترام)، کاشی سعدی (کسعدی)، تولیدی گرانیت بهسرام (کهرام)، کاشی صدف سرام استقلال آباده (کصدف)، کاشی‌ الوند (کلوند)، صنایع‌ کاشی‌ و سرامیک‌ سینا (کساوه)، کاشی پارس (کپارس) .

بررسی بنیادی از دیدگاه نسبت قیمت به درآمد(P/ E) سود هر سهم (EPS) نشان می‌دهد که میانگین P/ E این صنعت ۶۶ است. حتی کحافظ دارای P/ E، ۲۸۵ است در صورتی که میانگین P/ E بازار حدودا عدد ۲۰ است. یکی از دلایل این P/ E بالا در این صنعت، امید سهامداران به افزایش سرمایه نمادهای صنعت کاشی و سرامیک است.

از دید EPS دو نماد کصدف و کهرام هر دو زیان‌ده هستند. البته هر دو این نمادها در بازارپایه فرابورس در حال معامله‌اند. با احتساب دو نماد زیان‌ده کصدف و کهرام، میانگین EPS در این صنعت عدد ۵۱۸ ریال است.

حجم معاملات در این صنعت نسبت به صنایع دیگر بورسی همچون خودرو، بانک، پتروشیمی، پالایشگاه و... بسیار کمتر است و یکی از مهم‌ترین دلایل آن این است که این صنعت جزو صنایع لیدر بورسی محسوب نمی‌شود و همیشه از نظر حجم معاملات جزو پایین‌ترین حجم معاملات قرار داشته است؛ به همین دلیل ریسک نقدشوندگی این صنعت به مراتب بالاتر است و امکان سرمایه‌گذاری‌های بزرگ در این صنعت را فراهم نمی‌کند.

حتی دو نماد نقدشونده این صنعت یعنی کترام و کحافظ به ترتیب دارای رتبه ۲۲۵ و ۳۱۹ از نظر رتبه نقدشوندگی در ۱۲ ماه گذشته هستند. معمولا رشد گروه انبوه‌سازی و سیمانی باعث می‌شود که در نمادهای صنعت کاشی و سرامیک هم تحرکات خوبی دیده شود و بارها دیده شده است که با تحرکات مثبت در دو صنعت یاد شده، صنعت کاشی و سرامیک هم از این رشد بی‌نصیب نمانده است.

 

حمایت‌های دولت در دوران کرونا به کف کارخانه نرسید

  • بهنام عزیززاده | مدیر انجمن کاشی و سرامیک کشور

ویروس کرونا همان‌طور که روی سلامت مردم دنیا تاثیر منفی داشت، در صنایع مختلف هم تاثیرگذار بود و اثرات مخربی به جا گذاشته است. از اواخر اسفندماه که این ویروس در کشور شیوع پیدا کرد، موج تاثیر منفی آن دامن‌گیر واحدهای فعال در حوزه کاشی و سرامیک شد و به مرور تولید این واحد‌ها کم شد. در نهایت تولید و فروششان تقریبا متوقف شد.

این در حالی است که هر سال واحدهای فعال در این حوزه، در اسفندماه بخش قابل توجهی از تولیداتشان را صادر می‌کردند و امسال به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا در جهان و همچنین اعمال محدودیت‌های گمرکی، صادراتشان مختل شد و به همین علت تولیداتشان نیز کم شد، اما در اواخر اردیبهشت‌ماه بود که کم و بیش واحد‌های فعال در این حوزه کار خودشان را شروع کردند اما همچنان در حوزه فروش دچار مشکل هستند.

در حال حاضر شرکت‌های فعال در حوزه تولید کاشی و سرامیک با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در حال فعالیتند اما همچنان در ارسال کالا و صادرات دچار مشکلند، زیرا گمرک‌ها دچار اختلال هستند و تمام این موضوعات دست به دست هم داده است تا تولیدات در این حوزه همچنان کم باشد.

با تمام مواردی که به آن اشاره شد اما حمایت دولت، بیمه‌بیکاری و کمک‌های مالی و... آن‌طور که باید و شاید در حوزه کاری ما نتوانسته اتفاق مثبتی را رقم بزند و این حمایت‌ها تنها در بحث جراید و سخنرانی‌ها بود و کف کارخانه این حمایت‌ها را لمس نکردند.

نکته دیگری که در اینجا باید به آن بپردازم، این است که آنچه در بحث افزایش قیمت کاشی و سرامیک اتفاق افتاده، افزایش قیمت به آن معنا و مفهومی نیست که تولیدکننده‌ها بتوانند از آن بهره‌برداری کنند. باید توجه داشته باشیم که قیمت مواد اولیه در چند ماه گذشته افزایش پیدا کرده و از سوی دیگر با تلاطم‌های روزانه در بخش نرخ ارز رو به رو هستیم.

برای همین هم تولیدکننده برای اینکه بتواند ادامه حیات بدهد، لازم است تا برای تهیه مواد اولیه، دستمزد و مسائلی از این دست، به قیمت فروش اضافه کند، چرا که تولید‌کننده‌های کشور ما فقط از این طریق می‌توانند از توقف کارشان جلوگیری کنند. پس باز هم تاکید می‌کنم آنچه مطرح می‌شود که قیمت فروش افزایش پیدا کرده در واقع جبران  بخشی از افزایش قیمت تمام شده کالا است.اسفند و فروردین‌ماه و اردیبهشت واحدها یا کاملا متوقف بوده‌اند یا  به نوعی با ظرفیت پایین‌تری تولید می‌کردند و غالب واحدها الان دارند تولید می‌کنند.

 

رکود بازار کاشی و سرامیک

  • محمد روشنفکر  | رئیس هیات‌مدیره انجمن سرامیک ایران

همان‌طور که کرونا بر دیگر صنایع کشور تاثیر منفی داشت، برای صنعت کاشی و سرامیک نیز پر بود از تاثیر منفی و این صنعت از ویروس همه‌گیر کرونا ضربه‌ای جدی خورد. تعطیل بودن مرزها در اسفندماه و ماه‌های بعد از آن و فعالیت نکردن گمرک‌ها باعث شد که تولید‌کننده‌های ایرانی نتوانند مانند سال‌های گذشته تولیدات صادراتی خود را به کشورهایی که با آنها قرارداد داشتند بفرستند.

با انتشار خبر شیوع کرونا در ایران، بسیاری کشورهای همسایه ترجیح دادند، محدودیت‌هایی را در مسیر ارتباط‌های خود با ایران تعیین کنند و مرزهای ایران برای مدت زیادی تعطیل بود. در نتیجه وقفه صادرات، اثر بسیار زیادی بر سودآوری شرکت‌های تولیدی بر جا گذاشت.

البته از طرف دیگر هم بارهای فعالان این حوزه که از چین به ایران وارد می‌شد، در گمرک‌ها معطل ماند. حالا چند وقتی است که خیلی‌ها می‌گویند کرونا، مانند ماه‌های گذشته در شهرها جولان نمی‌دهد و کسب و کارها شروع به فعالیت کرده‌اند اما در اینجا می‌خواهم بگویم، افرادی که چنین صحبتی را مطرح می‌کنند، فقط در حال دیدن نمای کسب و کارها هستند و از آنچه در درون کسب و کارها می‌گذرد اطلاعی ندارند، زیرا  بازار تولیدات کاشی و سرامیک در کشور در رکود به سر می‌برد و به دلیل نوسان هر روزه قیمت ارز، کمتر سازنده‌ای به فکر ساخت و ساز و پایان کار است و همچنین خیلی‌ از صادرکننده‌ها در این شرایط که برخی از گمرک‌ها فعالیت نمی‌کنند و ریسک سرمایه‌گذاری بالا است، فعلا از فعالیت دست برداشته‌اند.

نکته دیگری که این روزها در سایت‌ها و خبرگزاری‌ها مطرح می‌شود درباره افزایش قیمت کاشی و سرامیک در بازار است که در این باره باید بگویم افزایش نرخ کاشی و سرامیک، سودآوری شرکت‌ها را افزایش نخواهد داد و تنها به‌خاطر پوشش رشد هزینه‌ها، اعمال خواهد شد و سهامداران نباید افزایش نرخ را به معنای اتفاق مثبت و زمینه ساز رشد سود شرکت‌ها بدانند.

 

 

 

 

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش